Biznes Blog Dom Motoryzacja

W jakich przypadkach zadzwonić po pomoc drogową?

Awaria może spotkać każdego kierowcę, jednak nie wszyscy posiadacze aut potrafią trafnie wskazać sytuacje, w których należy zadzwonić po pomoc drogową. W naszym artykule postaramy się im pomóc i szczegółowo omówić takie przypadki.

Kiedy warto wezwać lawetę?

Osoby, które mówią o pomocy drogowej, mają zwykle na myśli przewóz auta lawetą. Rzeczywiście, jest to jedno z najczęściej zlecanych podmiotom z tej branży zadań. Na dodatek, jak czytamy na stronie Tania Laweta Wrocław, usługi takie świadczone są na rzecz właścicieli wszystkich praktycznie typów pojazdów. Przydają się one szczególnie:

  • gdy samochód nie jest w stanie samodzielnie poruszać się po drodze;
  • gdy nie powinien tego robić ze względu na niebezpieczeństwo, jakie stwarza dla innych uczestników ruchu.

W każdej z tych sytuacji należy bez wahania zadzwonić po pomoc drogową. Dodajmy jednak, że można też wykorzystać lawetę w innych celach — często przewożone są w ten sposób pojazdy całkowicie sprawne, ale powolne (np. maszyny rolnicze lub sprzęt budowlany).

Kiedy zadzwonić po pomoc drogową? Wypadek lub awaria na autostradzie

Nie należy również zwlekać z wezwaniem pomocy drogowej wówczas, gdy samochód ulegnie wypadkowi lub awarii na autostradzie — pojazdy poruszają się tam z dużą prędkością, nieplanowany postój może więc być niebezpieczny zarówno dla nas, jak i dla innych uczestników ruchu. 

Na dodatek samodzielne holowanie samochodu na drogach tego typu jest całkowicie zakazane. Mogą je wykonywać jedynie podmioty, posiadające zezwolenie zarządcy — na stronie Pomoc drogowa na A4 można zobaczyć przykładową ofertę jednego z nich. Warto zauważyć, że wezwani specjaliści bardzo często są w stanie dokonać napraw na miejscu, bez holowania czy przewożenia auta do warsztatu.

Kiedy można skorzystać z pomocy drogowej bezpłatnie?

Osoby, które brały udział w wypadku spowodowanym przez innego kierowcę, mają prawo do skorzystania z usług pomocy drogowej opłacanych z jego OC. Obejmują one najczęściej:

  • naprawy,
  • holowanie lub przewóz auta lawetą,
  • udostępnienie pojazdu zastępczego na czas usuwania awarii.

Na podobny zakres świadczeń mogą zwykle liczyć ci właściciele samochodów, którzy wykupili ubezpieczenie AC (w tym przypadku okoliczności kolizji czy awarii nie mają większego znaczenia). Co oczywiste, warto skorzystać z takich właśnie, darmowych — z punktu widzenia kierowcy — usług.

W jakich innych sytuacjach może być nam potrzebna pomoc drogowa?

Po pomoc drogową można również zadzwonić przy awariach o mniejszej skali. Pracownicy tego typu firm w razie potrzeby:

  • dokonują drobnych napraw w miejscu, w którym przymusowo zatrzymał się samochód;
  • dowożą paliwo;
  • serwisują uszkodzone ogumienie;
  • pomagają w uruchomieniu pojazdów, w których rozładował się akumulator.

Po usługi takie można też sięgnąć wówczas, gdy niepokoją nas dobiegające spod maski dziwne odgłosy lub paląca się kontrolka check engine.

Możesz również polubić…